Skip to content

410 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block1704
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
74%
Improvement Value:$123,900
26%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694-0.6%
2024$10,761+40.1%
2023$7,682-0.4%
2022$7,710+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 9902, Page 578Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9237, Page 131Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

DeedBook 9160, Page 436

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 9160, Page 436

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3431, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1880