Skip to content

87 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block2903
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,700
35%
Improvement Value:$356,700
65%
Total Assessment$548,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246-0.6%
2024$12,323+40.1%
2023$8,796-0.4%
2022$8,829+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9677, Page 487Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9574, Page 387NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9281, Page 550Recorded2/12/2018

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8915, Page 890Recorded6/21/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5748, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1890