Skip to content

418 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block1704
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,300
61%
Improvement Value:$152,300
39%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,722-0.6%
2024$8,777+40.1%
2023$6,265-0.4%
2022$6,289+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900