Skip to content

210 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block2204
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UNH-BG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
62%
Improvement Value:$139,700
38%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211-0.6%
2024$8,262+40.1%
2023$5,898+4.0%
2022$5,670+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895