Skip to content

427 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block1705
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,597
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
42%
Improvement Value:$336,900
58%
Total Assessment$576,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,882-0.6%
2024$12,963+40.1%
2023$9,253-0.4%
2022$9,288+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3211, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1905