Skip to content

425 New York Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Dec 7, 2025

Property Information

Block1705
Lot6
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,102
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
39%
Improvement Value:$458,500
87%
Total Assessment$528,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,810-0.6%
2024$11,884+40.1%
2023$8,484+36.3%
2022$6,224+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft1,102DeedBook 9950, Page 416Recorded12/16/2025

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 9493, Page 669NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020