Skip to content

13 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 27, 2015

Property Information

Block17101
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,300
25%
Improvement Value:$465,700
75%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,845-0.6%
2024$13,931+40.1%
2023$9,945-0.4%
2022$9,982+13.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,438DeedBook 9102, Page 831Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9023, Page 916Recorded2/24/2015

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 8949, Page 225Recorded12/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1890