Skip to content

5 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 11, 2005

Property Information

Block17101
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,230
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,600
29%
Improvement Value:$376,800
71%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,777-0.6%
2024$11,851+40.1%
2023$8,460-0.4%
2022$8,491+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7503, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1890