Skip to content

553 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Mar 11, 2013

Property Information

Block19601
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
23%
Improvement Value:$290,900
77%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405-0.6%
2024$8,458+40.1%
2023$6,037-0.4%
2022$6,060+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 8898, Page 821

Property Sale

Sale
$522,000
DeedBook 7975, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1890