Skip to content

743 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block17201
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$969,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$969,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,647+140.8%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 9951, Page 377Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 9558, Page 863Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7016, Page 287