Skip to content

491 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 8, 2011

Property Information

Block17201
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-NH.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
12%
Improvement Value:$474,700
88%
Total Assessment$539,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047-0.6%
2024$12,123+40.1%
2023$8,654-0.4%
2022$8,686+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8812, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1880