Skip to content

361 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block17201
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
23%
Improvement Value:$245,200
77%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,110-0.6%
2024$7,154+40.1%
2023$5,107-0.4%
2022$5,126+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 7776, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1890