Skip to content

18 Ivy PlaceJersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block17204
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
44%
Improvement Value:$162,600
56%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,511-0.6%
2024$6,552
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 9732, Page 401Recorded3/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1910