Skip to content

33-35 Westervelt Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Nov 11, 2013

Property Information

Block17204
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
Description1S-C-B-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,352
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,300
76%
Improvement Value:$79,500
24%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275-0.6%
2024$7,321+40.1%
2023$5,226-0.4%
2022$5,245+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

DeedBook 8947, Page 177Recorded12/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900