Skip to content

374 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
May 27, 1983

Property Information

Block9804
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
74%
Improvement Value:$179,400
26%
Total Assessment$690,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,419-0.6%
2024$15,516+40.1%
2023$11,076-0.4%
2022$11,117+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3379, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1884