Skip to content

270 Harrison Ave.(Unit C0108)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block17702
Lot42.02
QualifierC0108
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building ClassC0850
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$163,200
70%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,207-0.6%
2024$5,240+40.1%
2023$3,741-0.4%
2022$3,755+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9531, Page 130Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 9190, Page 810

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9190, Page 810Recorded4/3/2017

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9054, Page 286NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 6066, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1929