Skip to content

107 Kensington Ave.(Unit C0509)Jersey City, NJ 07304

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block17601
Lot11
QualifierC0509
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC0794
Description5S-B-44U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage794
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
42%
Improvement Value:$96,700
58%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,722-0.6%
2024$3,746+40.1%
2023$2,674-0.4%
2022$2,684+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
Sq Ft794DeedBook 9965, Page 59Recorded2/17/2026

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 6076, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1928