Skip to content

134 Gifford Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 11, 1998

Property Information

Block17601
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building Class---
Description2.5-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,520
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
30%
Improvement Value:$502,200
70%
Total Assessment$719,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,060-0.6%
2024$16,160+40.1%
2023$11,536-0.4%
2022$11,579+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915