Skip to content

2455 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block17701
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-CB-O-2U-H
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
19%
Improvement Value:$599,900
81%
Total Assessment$739,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,522-0.6%
2024$16,626+40.1%
2023$11,868-0.4%
2022$11,912+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985