Skip to content

101 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block5704
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
43%
Improvement Value:$323,400
57%
Total Assessment$568,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,692-0.6%
2024$12,772+40.1%
2023$9,117-0.4%
2022$9,151+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983