Skip to content

70 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 30, 1991

Property Information

Block17701
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B&F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
38%
Improvement Value:$244,100
62%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,829-0.6%
2024$8,885+40.1%
2023$6,342-0.4%
2022$6,366+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4438, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1925