Skip to content

90 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 31, 2021

Property Information

Block17701
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,400
46%
Improvement Value:$230,900
54%
Total Assessment$428,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564-0.6%
2024$9,624+40.1%
2023$6,870-0.4%
2022$6,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,220DeedBook 9634, Page 744Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

DeedBook 8988, Page 301Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 8988, Page 301

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3272, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1905