Skip to content

10 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block18401
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
18%
Improvement Value:$433,100
82%
Total Assessment$528,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,792-0.6%
2024$11,866+40.1%
2023$8,471+129.3%
2022$3,695+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft2,226DeedBook 9961, Page 670Recorded1/30/2026

Property Sale

Sale
$614,900
Sq Ft3,305DeedBook 9517, Page 906Recorded10/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1915