Skip to content

116 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 25, 2000

Property Information

Block17701
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-D-F-2U-BG1
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,953
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
33%
Improvement Value:$460,400
67%
Total Assessment$690,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,428-0.6%
2024$15,525+40.1%
2023$11,082-0.4%
2022$11,123+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5612, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1925