Skip to content

81 Oxford Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block19301
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,961
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
29%
Improvement Value:$254,400
71%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952-0.6%
2024$8,002+40.1%
2023$5,712-0.4%
2022$5,733+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8755, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1910