Skip to content

145 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$1,285,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block17702
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5SBD-1UH-BT-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,300
22%
Improvement Value:$777,800
78%
Total Assessment$997,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,527-0.6%
2024$12,606+40.1%
2023$8,998-0.4%
2022$9,032+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,285,000
Sq Ft2,868DeedBook 9801, Page 752Recorded2/9/2024

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5953, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1925