Skip to content

251 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$1,311,111
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block12203
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,884
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
46%
Improvement Value:$358,700
54%
Total Assessment$658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,709-0.6%
2024$14,801+40.1%
2023$10,566-0.4%
2022$10,605+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,311,111
Sq Ft2,884DeedBook 9742, Page 603Recorded4/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930