Skip to content

210 Harrison AveJersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block17702
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,098
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
37%
Improvement Value:$355,900
63%
Total Assessment$561,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,532-0.6%
2024$12,610+40.1%
2023$9,002-0.4%
2022$9,035+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 9371, Page 495Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 9273, Page 96Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9131, Page 393Recorded7/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905