Skip to content

252 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block19401
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1UH-M-G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,141
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
42%
Improvement Value:$159,500
58%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,141-0.6%
2024$6,179+15.7%
2023$5,343-0.4%
2022$5,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft2,141DeedBook 9908, Page 523Recorded6/25/2025

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5603, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1912