Skip to content

175 Belmont Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block17801
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
35%
Improvement Value:$290,900
65%
Total Assessment$448,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,013-0.6%
2024$10,076+40.1%
2023$7,192-0.4%
2022$7,219+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 9115, Page 741Recorded4/28/2016

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6062, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1890