Skip to content

60 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block19301
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,782
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
39%
Improvement Value:$159,200
61%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,826-0.6%
2024$5,862+40.1%
2023$4,185-0.4%
2022$4,200+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,782DeedBook 9676, Page 788Recorded6/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890