Skip to content

38 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2021

Property Information

Block17802
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD-1UH-B-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,904
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,900
45%
Improvement Value:$378,100
55%
Total Assessment$686,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,318-0.6%
2024$15,414+40.1%
2023$11,003-0.4%
2022$11,045+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6024, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1900