Skip to content

25 Gifford Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0003
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block17802
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-36U-H-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,085,000
30%
Improvement Value:$2,565,600
70%
Total Assessment$3,650,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,518-0.6%
2024$82,029+40.1%
2023$58,556-0.4%
2022$58,775+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000,000
DeedBook 7229, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 0003