Skip to content

41 Gifford Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Date
Aug 29, 1973

Property Information

Block17802
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD-1UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,162
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
42%
Improvement Value:$517,400
58%
Total Assessment$897,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,039-0.6%
2024$20,165+40.1%
2023$14,394-0.4%
2022$14,448+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3148, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1925