Skip to content

565 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block17802
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description5S+BT-B-31U-1C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,000
8%
Improvement Value:$3,827,200
92%
Total Assessment$4,155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,786+20.3%
2024$77,128+40.1%
2023$55,057-0.4%
2022$55,263+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,800,000

From:

To:

DeedBook 9013, Page 187Recorded12/22/2014

Property Sale

Sale
$2,100,000

From:

To:

DeedBook 8927, Page 73Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 8109, Page 69