Skip to content

111.5 Harrison AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block17905
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,473
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
50%
Improvement Value:$157,000
50%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,012-0.6%
2024$7,056+40.1%
2023$5,037-0.4%
2022$5,055+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 7634, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1905