Skip to content

105 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block17905
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description1S-B&CB-AUTO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
49%
Improvement Value:$207,900
51%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,144-0.6%
2024$9,201+40.1%
2023$6,568-0.4%
2022$6,593+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7045, Page 1