Skip to content

61 Brinkerhoff St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 19, 1998

Property Information

Block17906
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2UH-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,100
49%
Improvement Value:$289,400
51%
Total Assessment$562,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,311-0.6%
2024$12,389+41.2%
2023$8,773-0.4%
2022$8,806+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5267, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1880