Skip to content

107 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 23, 2002

Property Information

Block17906
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
DescriptionBLOCK WALL
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,416-0.6%
2024$2,431+40.1%
2023$1,736-0.4%
2022$1,742+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6058, Page 169