Skip to content

99 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block17906
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
16%
Improvement Value:$377,000
84%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,053-0.6%
2024$10,116+40.1%
2023$7,221-0.4%
2022$7,248+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0001