Skip to content

552 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1954

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
Nov 15, 1984

Property Information

Block17907
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2SB-D-1U-H-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
47%
Improvement Value:$225,200
53%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,484-0.6%
2024$9,543+40.1%
2023$6,812-0.4%
2022$6,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3433, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1954