Skip to content

4-4a Boyd Court

Jersey City, NJ 07304

Built 1977

Last Sale Price
$42,900
Last Sale Date
Mar 14, 1977

Property Information

Block20601
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
34%
Improvement Value:$206,200
66%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967-0.6%
2024$7,011+40.1%
2023$5,004-0.4%
2022$5,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 3225, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1977