Skip to content

21 Emory St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 1, 1990

Property Information

Block17907
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
39%
Improvement Value:$294,700
61%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,868-0.6%
2024$10,936+40.1%
2023$7,807-0.4%
2022$7,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4338, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1900