Skip to content

42 Brinkerhoff St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block17907
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
36%
Improvement Value:$322,000
64%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,321-0.6%
2024$11,392+40.1%
2023$8,132-0.4%
2022$8,163+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 7179, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1890