Skip to content

60 Brinkerhoff St.Jersey City, NJ 07304

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 7, 2007

Property Information

Block17907
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
96%
Improvement Value:$7,000
4%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,926-0.6%
2024$3,950+40.1%
2023$2,820-0.4%
2022$2,830+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8293, Page 21