Skip to content

66 Brinkerhoff St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 11, 2008

Property Information

Block17907
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
58%
Improvement Value:$123,200
42%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547-0.6%
2024$6,588+40.1%
2023$4,703-0.4%
2022$4,721+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8641, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1905