Skip to content

13 Marcy Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 7, 2011

Property Information

Block18101
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
38%
Improvement Value:$181,200
62%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,498-0.6%
2024$6,539+40.1%
2023$4,668-0.4%
2022$4,685+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8823, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1960