Skip to content

15 Marcy Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block18101
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
38%
Improvement Value:$181,200
62%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525-0.6%
2024$6,566+40.1%
2023$4,687-0.4%
2022$4,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6040, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1960