Skip to content

1 Marcy Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1975

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Aug 31, 1982

Property Information

Block18101
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
35%
Improvement Value:$199,500
65%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,855-0.6%
2024$6,898+40.1%
2023$4,924-0.4%
2022$4,943+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3358, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1975