Skip to content

933 Communipaw AvenueJersey City, NJ 07304

Last Sale Date
May 1, 1990

Property Information

Block18102
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,200
95%
Improvement Value:$25,900
5%
Total Assessment$538,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,016-0.6%
2024$12,091+40.1%
2023$8,631-0.4%
2022$8,663+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4286, Page 16